Požičovňa krojov

Mali ste už na sebe niekedy v živote ľudový kroj?
Je to výnimočné oblečenie, ktoré lichotí každej postave a slovanské črty tváre v ňom vyniknú neuveriteľným spôsobom. Pokiaľ ste oblečení v kroji, cítite sa tak nejak slávnostne a zrazu sa pozeráte na svet inými očami, ktoré hľadajú hlavne tú nádheru a ľudskú originalitu…
Taký je slovenský ľudový kroj. Ak sa pripravujete na svadbu alebo na ľudovú veselicu, či potrebujete reprezentovať svoj rodný kraj inak ako v obyčajnom šate, neváhajte a vyskúšajte si ho. Garantujeme vám, že ako jeho nositelia budete pyšní na to, čo naši predkovia dokázali vyrobiť iba vďaka svojej šikovnosti a vlastnými láskavými rukami.
Pre všetkých, ktorí chcú vyzerať netradične, prinášame možnosť požičať si originálne starožitné odevné súčiastky z rôznych regiónov Slovenska. Môžete si vybrať priamo na stránke, alebo neváhajte a navštívte našu krojovú dielňu v Bratislave.

Prosím, vstúpte a pokochajte sa touto krojovou nádherou.
Fotogaléria

Starejší

Potrebujete niekoho, kto vám pomôže s organizáciou samotnej svadby počas jej realizácie? Určite hľadáte “starejšieho”.

Je to osoba, ktorá vám zorganizuje svadobný spievod, zmanažuje obrady tak, aby boli podľa ľudových tradícií, pripraví nádhernú odobierku, či tradičný obrad. Starejší je dôležitou osobou aj na samotnej svadbe, v jeho réžií sú svadobné príhovory, predstavovanie rodiny či tradičné hry.

Ak máte záujem o túto službu, neváhajte a kontaktujte nás.

Tanečno-hudobný program

Hľadáte večerný program na narodeninové oslavy, plesy, firemné večierky v ľudovom tóne?

Máme pre vás pripravený skvelý program, ktorý je možný variovať podľa vašich predstáv a očakávaní. Spolupracujeme s cimbalovou a evergreenovou kapelou bratov Kuštárovcov a dievčenskou speváckou skupinou folklórneho súboru Technik. Program pripravujeme spolu s tanečníkmi z rôznych vysokoškolských súborov z Bratislavy.

Naša ponuka pozostáva z hudobnej produkcie rôznej dĺžky, ženského spevu spolu s tanečnou ponukou. Či už je to prezentácia tancov z rôznych kútov Slovenska alebo tanečná škola pre vašich hostí.

V prípade záujmu je možné ponuku doplniť o ponuku ľudových remeselníkov, ktorí dotvoria príjemnú atmosféru a hostia si môžu vyskúšať výrobu tradičných výrobkov.

Ponúkame aj možnosť požičania tradičných krojov na vaše akcie.

V prípade vášho záujmu o cenovú ponuku, neváhajte a kontaktujte nás.

Svadba na kľúč

Pripravujeme kompletné svadby v ľudovom tóne “na kľúč”.

Začíname s príchodom hostí, ktorí si môžu vychutnať folklórnu atmosféru hneď pri príchode na svadbu za sprievodu speváckej dievčenskej skupiny spolu s ľudovou kapelou.

Nasleduje odobierkasvadobný obrad so starejším podľa starodávnych zvykov. Svadobné príhovory a tradičná večera sprevádzaná cimbalovou kapelou umocňuje príjemný zážitok.

Program pre hostí – tanečné ukážky z rôznych regiónov Slovenska prepojených s tradičnými hrami a mini školou tanca sú príjemným spestrením nielen pre milovníkov folklóru.

Svadobné čepčenie so všetkým, čo k nemu patrí, len korunuje svadobný program. Oblečenie mladého páru v starodávnych originálnych krojoch je čerešničkou na torte.

Pre lepšiu predstavu nás neváhajte kontaktovať.

 

 

 

Čepčenie ponašom

Vyskúšajte čepčenie “ponašom”. Máme pre vás nachystané rôzne symbolické obrady, ktoré sme sa snažili citlivo skĺbiť tak, aby boli divácky atraktívne a pritom si zachovali tradičný ráz.

Ide o svadobný obradový akt skladania venca (party) a následného založenia čepca (šatky) na hlavu mladuchy, ktorý symbolicky potvrdzuje zmenu jej stavu zo slobodnej na vydatú.

Samozrejmosťou je možnosť požičania si tradičného kostýmu – kroja pre mladý pár. Spolu s programom pripraveným našimi spevákmi a hudobníkmi sa tak stane čepčenie naozaj nezabudnuteľným zážitkom.

Ak by ste chceli čepčenie “namieru” pripravené tak, ako sa v danom regióne niekedy robilo, budeme veľmi radi, keď nám venujete svoju dôveru. Radi ho pripravíme podľa vašich predstáv.

Máme skúsenosti aj s prípravou ľudových tradícií pre medzinárodných hostí tak, aby všetci programu rozumeli a vychutnali si ho ako doma.

Neváhajte, a kontaktujte nás.

Kvetinové čelenky

Takéto skvelé venčeky máme na požičiavanie ku krojom. Napríklad pre hostesky či mladé dámy na firemné “ľudové” akcie. Ďakujeme za výrobu kvetinárstvu Kytička.

Škola tanca

Hľadali ste spôsob, ako zapracovať do svadby niečo ľudové a pritom výnimočné?

Máme pre vás tip – ľudovú (mini)školu tanca. Počas zábavy, napríklad pre obradom čepčenia môžeme hosťov naučiť niekoľko jednoduchých a závaných tradičných tancov. Takých, ktoré sa tancovali na zábavách a svadbách a boli spestrením celkového programu.

Hostia sa nielen zabavia, ale sa aj niečo nové naučia a garantujeme vám, že na to nikdy nezabudnú. V pravom slova zmysle.

A aké tance môže obsahovať miniškola tanca?

Klobúkový (Širákový)
Tanec (hlavne) pre mužov, kde hlavnú úlohu hrajú klobúky (širáky) a šikovnosť mužov. Tí musia v rytme posúvať klobúky v urenom smere a daným spôsobom.

Metlový tanec
Párový tanec, jeden z tancujúcich má metlu. Keď hudba prestane hrať, metla spadne a páry sa musia vymeniť. Kto ostáva sám, tancuje ďalej s metlou.

Sotyš
Štvorylkový tanec z Vajnor. Na melódiu Zasadil som čerešenku sa tancuje v skupinách po štyroch podľa vzoru. Hudba sa zrýchľuje a tanečné motívy tiež.

Fľaškový
Tanec zo Zamutova. Tanečník sa naučí jednoduché ľudové motívy tak, aby dokázal tancovať ponad a okolo fľaše.

a mnohé ďalšie.